Powered by Hamedan.ir 

کاربر میهمان  ] [ چهار‌شنبه 27 فروردین 1393 ]

  صفحه اصلی پورتال |  ارتباط با شورای شهر همدان

 
 

اخبار و رویدادهای شورای اسلامی شهر همدان

 

     
 

اعضای شورای شهر همدان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در یک نشست صمیمی در خصوص رویداد های فرهنگی هنری همدان و وضعیت فرهنگ استان به بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش روابط شورای اسلامی شهر همدان دراین نشست احمد حسنی حلم رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: اعضای شورای شهر همدان روحیه و دغدغه فرهنگی دارند و تمام تلاش خود را می کنند تا پروژه های عمرانی که ممکن است فرهنگ همدان را تحت شعاع قرار دهد اجرایی نشود.
حسنی حلم خطاب به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: ما در کنار شما هستیم و همگی سعی داریم جامعه را در راستای فرهنگ اسلامی هدایت کنیم زیرا اعتقاد داریم هر فردی که زمینه را برای توسعه هنر الهی فراهم کند نزد خداوند پاداشش محفوظ است و اگر مسیر را پیدا کنیم می توانیم در این زمینه خیرات زیادی را توشه راه خود کنیم.
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ اسلامی اظهار داشت:همه باید برای اعتلای فرهنگ والای اسلامی تلاش کنیم.
حسنی حلم با بیان اینکه در مورد ارتقاء فرهنگ نباید تنها به فرهنگ مذهبی و هنری اکتفا کنیم تصریح کرد:باید تلاش کنیم مدیریت فرهنگ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افراد جامعه نیز ارتقاء یابد.
وی خاطرنشان کرد:پذیرش مسلمین و انقلابیون با گرایشهای سیاسی مختلف در چارچوب نظام فرهنگ خواهد.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان اضافه کرد:رعایت حقوق فرهنگی،توجه به اقتصاد مقاومتی که مورد تأکید رهبری است فرهنگ می خواهد و باید بر روی این مطالب کار شود.
حسنی حلم خاطرنشان کرد:توجه ویژه به فرهنگ می تواند در شناسایی مسائل و زندگی نامه های ائمه به مردم راهگشا باشد.
وی خواستار برگزاری جلساتی مشترک با حضور شهردار،کارشناسان شهرداری و ارشاد برای حل مشکلات فرهنگی شد.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه سیاست گزاری در حوزه فرهنگ را از جمله وظایف شورای شهر بیان کردو گفت:این سیاست ها توسط شهرداری و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری به اجرا در می آید.
محمدرضا الیاسی با اشاره به تصمیم گیری ها در مباحث فرهنگی در بخش های مختلف اظهار داشت:تعدد موانع تصمیم گیری در بحث الویت بندی مسائل فرهنگی باعث شده تا این تصمیم گیری ها نتایج مطلوبی را به همراه نداشته باشد.
وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر با ارگانهای مختلف مانند کانونها و هیئت های فرهنگی جلسات زیاد و همکاری فراوانی داشته افزود:متأسفانه در اجرا و تعدد موانع نتیجه مطلوب مشاهده نشده است.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اجرای برخی پروژه ها مانند کتابخانه مرکزی همدان در تپه مصلی تصریح کرد:نبود مشورت در اجرای طرح امروز مشکلاتی نظیر حمل و نقل را برای شهروندان به وجود آورده است.
الیاسی خاطرنشان کرد:وقتی کار کارشناسی نشود مشکل حل نخواهد شد.
عضوء شورای اسلامی شهر همدان نیز گفت:باید راهبردها،استراتژیک ها و هم افزایی ها در استفاده از امکانات موجود به وجود آید.
محمدسعید بیات با اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص فرهنگ افزود:باید از سخنان راهبردی رهبری در تصمیم گیری های فرهنگی استفاده شود.
وی وجود مجتمع های فرهنگی متعدد در سطح شهر را یادآور شد و اظهار داشت:این مجتمع ها در طول سال در اکثر ماهها فعالیتی ندارند که باید از این ظرفیت ها بهترین استفاده بعمل آید.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان هم افزود: دهه فجر امسال کلنگ احداث 5 فرهنگسرا در همدان به زمین زده می شود و به دنبال احداث 10 فرهنگسرای دیگر در همدان هستیم.
رضا غلامی خجسته اجرای برنامه های مختلف در ماههای سال به ویژه ماه محرم،دیدار با خانواده های معظم شهداء،مشارکت در جلسات قرآنی،اختصاص مبلغ 60 میلیون تومان برای نخبه گان همدان،کمک به برگزاری یادواره های سطح شهر،کمک به کانون های فرهنگی،کمک به هیأت ها،مساجد و حسینیه ها و راه اندازی سرای پیشکسوتان را از جمله فعالیت های فرهنگی انجام شده توسط شورای اسلامی شهر همدان و با کمک شهرداری همدان بیان کرد.
وی همچنین از برگزاری یادواره شهید هسته ای مصطفی احمدی روشن در 24 دی ماه در همدان خبر داد.
در ادامه عضوء شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه نباید موازی کاری داشت گفت:باید همه سازمانها و ارگانها طبق تعریف سیستم مدیریت در یک مجموعه به پیوسته وهم جهت حرکت کنند که متأسفانه اینطور نیست.
محسن صادقیان با طرح این سوال که آیا فرهنگ شهرنشینی،شهروندی و فرهنگ ترافیک جزء فرهنگ عمومی نیست اظهار داشت:با توجه به پتانسیل موجود در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می توان به ارتقاء آموزش شهروندی امیدوار بود.
وی خاطرنشان کرد:باید از امکانات شهرداری و ارشاد اسلامی درجهت ارتقاء فرهنگ عمومی استفاده کنیم.
عضوء دیگر شورای اسلامی شهر همدان از دیده نشدن شورای شهر در فضای فرهنگی جامعه با عنوان یک آفت بد یاد کرد.
فاطمه دباغیان افزود:متأسفانه ارگانها بعد از انجام پروژه ها و و برخورد به مشکل به شورای شهر مراجعه می کنند و این در صورتی است که در تصمیم گیری ها مشورتی از شورا نمی گیرند.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کودک در همدان نگهداری این جشنواره را از وظایف اداره کل ارشاد بیان کرد و اظهار داشت:این جشنواره ره آور خوبی برای استان داشت و هیچ جشنواره ای جای آن را نمی گیرد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان نیز با انتقاد از موازی کاری دستگاه های فرهنگی گفت: متاسفانه به شرایطی رسیده ایم که این موازی کاری ها به خنثی سازی رسیده است.
فاطمه باغبان بهار با اشاره به فعالیت نزدیک به 54 دستگاه در امور فرهنگی افزود:باید به مدیریت هماهنگی فرهنگی برسیم.
وی با انتقاد از دعوت نشدن شهرداری و شورای اسلامی شهر در جلسات فرهنگی در همدان اظهار داشت:هر نهادی که در امورفرهنگی فعالیت دارد باید در کمیته مشترک حضور داشته باشد.
رئیس کمیسیون عمرانی و شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان نیزبا تأکید بر ضرورت تهیه طرح تفضیلی فرهنگی در جامعه گفت:در بحث مدیریت شهری طرح تفضیلی در سطح کشور تهیه شده که ارگانها و سازمانها براساس آن فعالیت های خود را انجام می دهند اما متأسفانه در امور فرهنگی یک طرح تفضیلی فرهنگی وجود ندارد.
نرگس نورا...زاده با اشاره به بهره گیری از فضاهای فرهنگی در سطح شهر تصریح کرد:در جلسات فرهنگی اکثرا به دنبال زمین و یا ساختمانی برای ایجاد مکان فرهنگی هستند و این در حالی است که مکانهای فرهنگی ما از ظرفیت موجود حتی به اندازه 50درصد هم استفاده نمی شود.
درادامه این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارائه عملکرد این اداره کل از ابتدای سال جاری پرداخت و گفت: در 9 ماهه اول سال جاری تاکنون توسط این اداره کل، 48 هزار عنوان کتاب به ارزش ریالی 4 میلیارد و 500 میلیون در بین اقشار مختلف مردم توزیع شده است.
خسرو بیات با تشریح کمک های مالی انجام شده به موسسات قرآنی استان گفت: 305 میلیون تومان در طول 9 ماهه اول سال جاری در قالب قراردادهای مختلف در حوزه های آموزش، فرهنگی، بن کتاب و کمک هزینه تکمیل موسسات قرآنی پرداخت شده است.
بیات ادامه داد:در حال حاضر 21 نشریه محلی، 8 دفتر سرپرستی نشریات سراسری و خبرگزاری ها و 57 دکه فروش مطبوعات در استان فعالیت می کنند.
وی افزود: 7 سالن سینمایی، 2 آموزشگاه سینمایی، 227 فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری، 64 آموزشگاه آزاد هنری، 407 کانون فرهنگی هنری مساجد با 61 هزار و 523 عضو و 14 مجتمع فرهنگی هنری در استان فعال است و از مجموع هزار و 400 عضو صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان و نویسندگان، 996 نفر از مزایای بیمه استفاده می کنند.
وی در خصوص پروژه های عمرانی در حال اجرای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز بیان کرد: در حال حاضر 25 پروژه عمرانی در حوزه فرهنگ و هنر در حال اجرا است که 9 پروژه دارای پیشرفت بالای 80 درصد است.
وی در خصوص جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان گفت: در 9 ماه اول سال جاری 48 جلسه شورای فرهنگ عمومی، 21 جلسه کمیته قرآنی و 25 جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان برگزار شده است.
بیات با بیان اینکه هزار و 401 دانشجو در حال حاضر در مراکز دانشگاهی علمی کاربردی فرهنگ و هنر استان مشغول به تحصیل هستند، از انجام رایزنی ها برای ایجاد تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه خبر داد.
وی اظهار کرد: ابتدای سال جاری رتبه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حوزه عملکرد خبری 27 بود که اکنون به رتبه چهارم در کشور رسیده است و با برنامه ریزی ها و فعالیت های انجام شده ارتقا خواهد یافت.
وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری نیز 12 برنامه مهم فرهنگی و هنری در استان برگزار می شود، افزود: هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر استان، پانزدهمین جشنواره موسیقی فجر، یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، دومین جشنواره مشاعره ادبی استان، برگزاری همزمان جشنواره بین المللی فیلم فجر در همدان، برگزاری جشنواره عکس با موضوع پیشگیری از اعتیاد، افتتاح 12 مرکز خانه های فرهنگ دیجیتال، برگزاری جشنواره ادبی استان، برگزاری کارگاه آموزشی داستان نویسی، جلسه نقد و بررسی کتاب های شش ماه اول سال، تهیه و تدوین بسته های فرهنگی مرتبط با فعالیت های اجرایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری نمایشگاه های متعدد آثار فرهنگی و هنری از جمله مهمترین برنامه هایی است که تا پایان سال جاری در حوزه فرهنگ و هنر همدان انجام می شود.
معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در ادامه این نشست بیان کرد: 2 برنامه ریزی عمده را در دستور کار خود قرار داده ایم که یکی افزایش مراکز فرهنگی و ساماندهی و ارتقای این مراکز است و دیگری اجرای برنامه های متنوع و شاد فرهنگی و هنری است.
هادی فیض منش افزود: انتظار داریم شورای اسلامی شهر همدان در راستای ساماندهی آرامگاه شاعران و بزرگان فرهنگ و ادب این سرزمین، ساماندهی کیوسک های مطبوعاتی و افزایش تعداد و برگزاری همایش های مفاخر همدان ما را یاری کنند و در برنامه های بین المللی مشارکت بیشتری داشته باشند.
وی گفت: با توجه به تجربه موفق اجرای نمایش های خیابانی در طول برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در سطح شهر و پارک های همدان، می توانیم با انعقاد تفاهم نامه ای،سکوهای ویژه اجرای تئاتر خیابانی را در پارک ها و فضاهای باز شهر احداث کنیم.
فیض منش افزود: ایجاد بازارچه و جمعه بازار کتاب با مشارکت شهرداری و شورای شهر همدان و تقویت کانون های فرهنگی هنری مساجد برای ایجاد مراکز منسجم محله ای از اقداماتی است که می توان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه انجام داد.
معاون اداری مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در ادامه از پیشرفت 35 درصدی روند احداث موزه هنرهای معاصر در تپه مصلای همدان خبر داد و گفت: احداث تالار بزرگ شهر با پلاتو ها و سالن های سینمایی در تپه مصلا در مساحت 8 هزار متر مربع، از دیگر پروژه های بزرگ ملی این اداره کل است که انتظار می رود شهرداری همدان در خصوص صدور پروانه ساختمان و عوارض برای ساخت این پروژه های ملی با ما همکاری کند.
حمید عالمشناس افزود: در خصوص احداث پردیس سینمایی در همدان توافق نامه واگذاری زمینی توسط سازمان مسکن و شهرسازی در محل چهار راه میدان بار همدان در سال 87 امضا شد که تاکنون محقق نشده است.
وی اظهار کرد: پروژه های گسترش دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ هنر همدان، پردیس سینمایی و تالار بزرگ شهر با موانعی رو به رو شده است که در صورت همکاری شهرداری و شورای شهر این موانع رفع خواهد شد
گفتنی است در این نشست ارتقای فرهنگ کتابخوانی، ایجاد برنامه مدون برنامه های فرهنگی و هنری، مدیریت هماهنگ فرهنگی،گسترش فرهنگ برگزاری جشنواره های بین المللی در همدان، ارتقای فرهنگ عمومی همدان و فرهنگ سیاسی و اقتصادی جامعه از دیگر مواردی بود که با حضور اعضای شورای شهر همدان در مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی همدان بحث و بررسی شد.


 
     

امانت داری و اخلاق مداری ; استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ( شهر الکترونیک همدان ) مجاز می باشد


 
 

ارسال لینک خبر بر روی Messenger

نسخه چاپی خبر

 
 

@Yahoo.com 

     
 
 

شورای اسلامی شهر همدان

پورتال جامع شهرداری همدان

شهرداری منطقه 1

شهرداری منطقه 2

شهرداری منطقه 3

شهرداری منطقه 4

سازمان آمار و فن آوری اطلاعات
سازمان عمران
سازمان سرمایه گذاری
سازمان اتوبوسرانی
سازمان آتش نشانی
سازمان تاکسیرانی
سازمان پایانه های مسافربری
سازمان مدیریت پسماند
سازمان میادین میوه و تره بار
سازمان پارکها و فضای سبز
سازمان خدمات موتوری
سازمان زیــبا ســازی
سازمان حمل و نقل و ترافیک
سازمان فرهنگی ، ورزشی
مرکز اختر شناسی ابن صلاح
   

 بازدید از سایت :  [ 265205 ]

 
   

Copyright © 2005-2014  Hamedan.ir All rights reserved
Design & Development by IT and Statistics Organization Hamedan Municipality

.. کلیه حقوق این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و استفاده از مطالب آن فقط با مجوز این نهاد امکانپذیر است ..